PROHLÍDKOVÉ TRASY

Připravili jsme pro vás prohlídkové trasy, které kopírují pohyb americké armády při osvobozování Západních Čech na jaře roku 1945. Památná místa jsou spojena do prohlíd- kových tras tak, aby na sebe plynule navazovala a optimalizovala návštěvnickou trasu. Najdete zde i další doporučení na regionální a soukromá muzea či turistické aktivity, která jsou s památnými místy bojů spojena.

Domažlice a okolí

Památná místa jsou spojena do prohlídkové trasy tak, aby na sebe plynule navazovala a optimalizovala návštěvnickou trasu. Přes Postřekov, Díly a Klenčí se dostanete na místa prvních bojů Americké armády na území Československa, na Výhledy. Po sjezdu do Újezda už vede trasa na další tři památná místa v Domažlicích.

Kdyně a okolí

Trasa vás zavede mimo jiné až do Všerub, kde byla v jednom domě dne 4. května 1945 podepsána kapitulace německých uskupení na Domažlicku. Ne všechny německé jednotky však uposlechly. Zbytek německé divize pod velením generála Buttlara (který se snažil předchozí kapitulaci neuspěšně zabránit) se vzdal až o 2 dny později v okolí Volar.

Horšovský Týn a okolí

Seznamte se s bohatou historii osvobození této části Plzeňského kraje. Ruku v ruce s Americkou armádou šly i polské jednotky, které osvobodily málo známý ženský koncentrační pracovní tábor v Holýšově.

Prohlídkové trasy

ČASOVÁ OSA OSVOBOZENÍ

Představujeme vám časovou osu tak, jak americká armáda a její jednotlivé části postupovaly od hranice s Německem na Domažlice a dále směrem k Plzni. Časové informace se budou postupně dále doplňovat a zpřesňovat.