Pocínovice
Pocinovice

Pamětní deska osvobození

Pocinovice jsou největší z někdejších jedenácti chodských vesnic a zároveň je to nejvýchodněji položená ves, která leží leží ve vzdálenosti 10 km jihovýchodně od Kdyně.

Fotogalerie Fotogalerie

Popis události

Na návsi v Pocinovicích se 5. května 1945 objevily tři americké tanky s bílými hvězdami na bocích a jedno osobní auto s československou vlajkou na dveřích.

Pamětník Josef Toušovi vzpomínal na osvobození obce takto: „Jako kluci jsme chodili na kopec nad vesnicí a koukali směrem do Německa, kde jsme sledovali postup Američanů. Zanedlouho jsme pak viděli rojnici černochů, jak směřuje k vesnici, kde se sešli s dalšími jednotkami. Nějaký čas pak v Pocínovicích zůstali. Pamatuji si, že jim chutnala naše vajíčka a tak jsme je vyměňovali za různé zboží.“

Hrob neznámé oběti transportu smrti z dubna roku 1945

K této události řekl Václav Ponocný starší: „To byl vlakový transport, jeden den stál v Pocinovicích na nádraží a potom jel na Klatovy. Mnoho vězňů se snažilo zachránit a vyskakovali z vagónů za jízdy. Tento člověk vyskočil mezi Pocinovicemi a Úborskem zrovna v místě, kde byl můstek se zábradlím, padl na ně a zabil se. To vyprávěla moje maminka, která ho tam našla, my jsme tam měli pole. Ty uprchlé vězně pak tady schovávali lidé v okolí…”

Lokalita: Pocínovice
Datum události: 5. května 1945

Armádní jednotka: neuvedeno


1 - Pietní místo:
Pamětní deska osvobození s dvojjazyčným nápisem "Na věčnou paměť osvobození obce Pocinovic americkou armádou 5.5.1945. In eternal Memory of Liberation of the Village Pocinovic by the American Army"

GPS: 49°20'35.749"N, 13°7’59.041"E
Datum umístění pamětní desky: neuvedeno