a
Pamětní deska v obci Díly
Díly

Jeep se 6 americkými vojáky najel na tankovou minu

Nápis na desce – NA VĚČNOU PAMÁTKU OBĚTEM OKUPACE 1938 - 1945 NA VĚČNOU PAMÁTKU AMERICKÉ ARMÁDĚ, KTERÉ VDĚČÍME ZA SVÉ OSVOBOZENÍ 1. KVĚTNA 1945. IN MEMORY OF THE MEMBERS OF THE ARMED FORCES OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO WHOM WE OWE DEEP GRATITUDE FOR OUR LIBERATION MAY 1 1945.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

Popis události

Jednotka amerických vojáků vytvořila rojnici a při postupu na Díly je na okraji vesnice vítali občané v chodských krojích chlebem a solí. Za nimi byli němečtí vojáci, kteří se vzdávali. Ve vysílačce se mezitím ozvalo, že je vítají jako indiáni v krojích, proto se zastavili a couvali zpět do lesa – čekali boj. Takto na událost vzpomíná pamětník, který jednotku přivedl do Postřekova. Voják s přezdívkou Buddy, který zahynul při této události říkal: můj táta padl poslední den 1. světové války a já padnu poslední den 2. světové války. Toto proroctví se téměř naplnilo.

Plně obsazený jeep se 6 americkými vojáky najel na tankovou minu. Jeepy, které projely před ním, nebyly tak těžké a minu neaktivovaly. Pamětníci vzpomínají, že ještě několik dnů po události se nacházely ostatky zabitých vojáků daleko v lese od centra výbuchu.

Konec války byl v Dílech velice dramatický. Večer 30. dubna 1945 byla osada odstřelována americkým dělostřelectvem, zřejmě kvůli dvěma německým obrněným transportérům, které zůstaly stát na kraji nedalekého lesa. Během jedné noci na ves dopadlo 63 granátů, které poškodily několik domů. Několik dní zde byla také slyšet střelba z bojů o přechody přes Český les. Dne 1. května 1945 do Dílů přijelo první auto 3. divize americké armády. Obec byla osvobozena. Tentýž den bylo v lese nad Dobrou vodou zničeno auto, v němž zahynulo 5 amerických vojáků. V Dílech se ubytovalo 35 vojáků, byla tu zřízena palebná postavení několika minometů, děl a pěti tanků, odkud byla odstřelována německá postavení. Osvobození zdejšího kraje bylo velice obtížné, vyžádalo si řadu bojů a také životů mužů, kteří sem svobodu přinesli. Svůj život při obsazování nedaleké obce Otov položil také občan Josef Beroušek z Dílů.

Padlí vojáci - Killed in action a civilista

SGT WATER M BUDDY BASINGER
SSGT WILLIAM Q.HOWELL
PFC ALFRED RED SIMONS
PVT RICHARD V. PEGG SR
PFC JAMES V. PEGGSR
PFC MARION L.MC ILWAIN

Dílský občan JOSEF BEROUŠEK

1 - Lokalita: Obce Díly
Pomník, pamětní deska
Nápis na desce 1 - NA VĚČNOU PAMÁTKU OBĚTEM OKUPACE 1938 - 1945 NA VĚČNOU PAMÁTKU AMERICKÉ ARMÁDĚ, KTERÉ VDĚČÍME ZA SVÉ OSVOBOZENÍ 1. KVĚTNA 1945 IN MEMORY OF THE MEMBERS OF THE ARMED FORCES OF THE UNITED STATES OF AMERICA TO WHOM WE OWE DEEP GRATITUDE FOR OUR LIBERATION MAY 1 19
GPS: 49°26'47.79"N, 12°47'11.02"E
Datum umístění pomníku: 2015

2 - Místo události: v lese u Dílů
Pamětní deska
GPS: 49°27'07.9"N, 12°45'46.7"E
Nápis na desce – na věčnou pamět vojáků armády Spojených států , kteří položili své životy při osvobozování obce Díly dne 1. Května 1945 , vděční občané
Datum události: 1. 5. 1945

Armádní jednotka – 2nd Patoon /copany b 1st. Batalion /358 infatry regiment 9 90 th infantry division – Though Ombres