Virgila Paula Kirkham
Újezd

Vzpomínka na Virgila Paula Kirkhama - poslední akce

Bylo 30. dubna 1945. Válka v Evropě se nezadržitelně blížila ke svému konci. Pomezní hvozd ležící mezi Domažlicemi a bavorským Waldmünchenem se otřásal pod výbuchy dělostřeleckých granátů. To Američané ohlašovali svůj příchod. „Devadesátá pěší“ bojovala se vzdorujícími německými jednotkami v průsmycích vymezující vstup do české kotliny. Americké pěšáky i obrněné jednotky podporovalo taktické letectvo, především pak těžké stíhačky Thunderbolt od „Deváté letecké“.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

1. verze: Havárie

30. dubna 1945 došlo v prostoru obce Trhanov na Domažlicku k havárii amerického stíhacího letounu. Ten den stejně jako v předcházejících týdnech prováděly stroje XIX. TAC 9. USAF postřelování nepřátelských cílů v součinnosti s bojovými akcemi pozemních jednotek 3. US Army generála Pattona.

„Startovali jsme ze základny poblíž Frankfurtu. Byl jsem na čtvrté pozici Argus Blue. Po chvilce volal pilot letící na pozici č 2 velitele naší formace 1/Lt. Kirkhama, že se vrací na letiště pro poruchu“, vzpomínal na misi z 30. dubna 1945 2/Lt. M. E. Holland, pilot 377. FSq, 362. FG, 9. USAF.

„1.st Lt. Kirkham se spojil s pozemní kontrolou a obdržel souřadnice cíle, který mel být bombardován. Nalétávali jsme se vzájemnou podporou a útočili na obrněné vozy a nepřátelské tanky," pokračoval dále Holland.

Bylo krátce po 12. hodině a 45. minutě, když na silnici mezi Trhanovem a Klenčím pod Čerchovem spatřili tři američtí letci vedení 1/Lt. Kirkhamem kolonu německých nákladních vozidel. „Našli jsme několik automobilů na úzké silnici, která byla dobře kryta mezi stromy. Zahájili jsme palbu, když v tom 1/Lt. Kirkham během nízkého průletu zachytil levým křídlem o vrcholek stromu. Vedoucí letoun se náhle převrátil a v plné rychlosti narazil do blízkého kopce.“

Tolik vypověděl do protokolu o ztrátě 1/Lt. Kirkhama jeho kolega 2/Lt. Holland. Hodiny ukazovaly 10 minut před 13 hodinou, když letoun P-47D Thunderbolt výrobního čísla 44 – 89 700 s přezdívkou „Lady Jo – Ann II“ 1/Lt. Virgila P. Kirkhama zavadil levým křídlem o vršek jedné z lip z tzv. Lomikarovy aleje, převrátil se a prudce narazil do jihozápadního svahu kopce Zadní hora ležící severně od Trhanova.

2. verze: Sestřelení

Došlo k americkému leteckému zásahu 30. dubna 1945, kdy v aleji mezi Klenčím a Trhanovem projížděla německá kolona vozidel. Formace amerických stíhaček na německou kolonu zaútočila, avšak nepřítel reagoval zpětnou palbou. Při akci se jedna z amerických stíhaček zřítila. V jejích troskách zahynul příslušník amerického letectva Virgil Paul Kirkham. Zápis v kronice obce Újezd k této události uvádí: „30. dubna o polednách napadli američtí hloubkaři pozice Němců v Trhanově na železniční stanici. Jeden letec zraněn, narazil na stromy v Zadní Hoře pod Hrádkem a havaroval. Letadlo svou silou přeráželo lesní stromy a roztříštilo se. Letec v něm uhořel, (npor. Virgil Paul Kirkham, nar. 27. 11. 1924 a Troutdale, Oregon, USA).“

Zámeckou alejí na okraji Trhanova na Domažlicku toho dne projížděla kolona německých vozidel. Z nebe se na ně snesla formace Thunderboltů od 362. Fighter Group 9. Air Force. Z jejich křídel vyšlehly plameny a vzápětí cíl na zemi pokryly stovky projektilů ráže 12,7 mm. Nepřítel odpověděl palbou. Chvíli poté se jedna ze stíhaček zřítila k zemi. Stroj opsal ve vzduchu velký oblouk a pak v plné rychlosti vrazil do svahu Draženovské hory. V troskách stíhačky zahynul příslušník amerického taktického letectva Virgil Paul Kirkham. Byl to poslední americký stíhač, který padl v boji na evropské frontě za 2. světové války.

Obec Újezd společně s veřejností si každoročně 30. dubna připomíná válečnou událost v místě havárie letounu Thunderbolt u pomníčku v lese Zadní Hora a nově také před Obecním úřadem Újezd u pamětní desky věnované letci Virgilu Paulovi Kirkhamovi, kterou na budovu městského úřadu umístilo občanské sdružení Indianhead Club Pilsen v roce 2011.

Lokalita: Újezd
1 - Místo události: svah Draženovské hory
Pomníček sestřelenému letci v místě havárie
GPS: 49°25'52.576"N, 12°51'24.156"E
Datum události: 30. 4. 1945
Příslušník amerického taktického letectva - 1.st Lt. Kirkham
*27 November, 1924, Corbett, Oregon, U.S.A.
377th Fighter Squadron, 362th Fighter Group, 9th Air Force
Centrální ev. válečných hrobů: je evidován, CZE-3202-36541

2 - Pietní místo: Pamětní deska
Adresa: Újezd, budova místního úřadu
GPS: 49°26’8.575′′N,12°52’13.012′′E
Datum umístění pomníku: 2011
Armádní jednotka: 362. Fighter Group 9. Air Force.