Stříbro
Stříbro

Pomník 3. Americké armádě

Zástupci měst, obcí, armády ČR a příslušníci konvoje každoročně slavnostně pokládají kytice a věnce k památníku osvoboditelů u kina Slavia a k památníku obětem fašismu na místním hřbitově.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie FotogalerieFotogalerie

Pomník 3. Aamerické armády

PŘÍSLUŠNÍKŮM V. SBORU TŘETÍ AMERICKÉ ARMÁDY, KTEŘÍ DNE 5.KVĚTNA 1945 OSVOBODILI MĚSTO STŘÍBRO

Hrob vojáků Rudé armády

U východní stěny městského hřbitova se nachází nejmohutnější památník postavený na Tachovsku válečným zajatcům – příslušníkům Rudé armády. Ve skutečnosti se jedná o pomník postavený nad společným hrobem dvou důstojníků, údajně majorů Rudé armády. Vasilij Ivanovič Žurbenko i Filip Fedorovič Bucukin položili své životy u Stříbra v posledních dnech války.

Oba byli, podle výpovědi pamětníka, účastníky transportu důstojníků Rudé armády, který skončil 5. května 1945 právě ve Stříbře. Vzhledem k tomu, že již prý bylo toho dne ve večerních hodinách slyšet blížící se spojenecké jednotky, vzali sovětští důstojníci své osvobození do vlastních rukou a napadli doprovodný německý personál. Při střetnutí bylo údajně několik desítek sovětských velitelů těžce zraněno a zmínění dva důstojníci zastřeleni. Oba byli pohřbeni na místě události, tj. při cestě do Těchlovic, snad ještě týž den. Později byl hrob upraven a opatřen pomníkem.

Pravděpodobně v roce 1953 došlo k exhumaci pozůstatků obou padlých a jejich převezení na městský hřbitov, kde byl pak nad jejich společným hrobem postaven pomník. Dnešní velice úpravná podoba objektu je výsledkem rozsáhlé rekonstrukce provedené při příležitosti 40. výročí osvobození.

Nápis na desce zní: Zde jsou pohřbeni bývalí váleční zajatci, důstojníci Rudé armády Vasilij Ivanovič Žurbenko a Filip Fedorovič Bucukin zahynuvší rukama fašistických katů při osvobozování ze zajetí 5.května 1945. Věčná Vám památka, drazí soudruzi. Na památku obětem fašismu za 2. světové války.

Lokalita: Stříbro
Datum události: 5.května 1945

Armádní jednotka: 97th US ID/386thIR, V.sbor 3.Americké armády

1 - Pietní místo:
Pomník 3. americké armády.
PŘÍSLUŠNÍKŮM V. SBORU TŘETÍ AMERICKÉ ARMÁDY, TEŘÍ DNE 5.KVĚTNA 1945 OSVOBODILI MĚSTO STŘÍBRO
TO THE SERVICEMEN OF THE Vth CORPS OF THE THIRD AMERICAN ARMY WHO ON MAY 5. 1945 LIBERATED THE TOWN OF STRIBRO
Adresa: Náměstí Svobody, naproti poště GPS: 49°45'14.060"N, 13°0'0.080"E
Datum umístění: neuvedeno

2 - Pietní místo:
Pamětní deska na radnici
OBČANŮM STŘÍBRSKA, KTEŘÍ BOJOVALI ZA SVOBODU Adresa: Masarykovo nám. 1, 349 01 Stříbro.
GPS: 49°23'27.8736"N, 13°2'25.854"E
Datum umístění: neuvedno

3 - Pietní místo:
Hrob vojáků Rudé armády
NA PAMÁTKU OBĚTEM FAŠISMU ZA DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY
Adresa: hřbitov, Stříbro.
GPS: 49°23'27.8736"N, 13°2'25.854"E
Datum umístění: neuvedeno