Bělá nad Radbůzou
Bělá nad Radbuzou

Pamětní deska: Reliéf s motivem běžících koní, které připomíná stádo lipicánů a operaci „Kovboj / Cowboy“

Pomník vojákům Americké armády v Bělé nad Radbuzou znázorňuje ležícího hocha. Sokl zdobí reliéf s motivem běžících koní, které připomínají stádo lipicánů a operaci „Kovboj / Cowboy, při níž na konci druhé světové války zahynuli dva američtí vojáci. Jejich jména jsou na pomníku uvedena.

Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie Fotogalerie

TOUJOURS PRET! ALWAYS READY! VŽDY PŘIPRAVEN!

Heslo, které bylo možné před více než šedesáti lety spatřit na rukávech uniforem amerických kavaleristů. Jednalo se o vojáky 2. jezdecké skupiny, kteří v Bělé nad Radbuzou koncem dubna a na počátku května 1945 plnili rozkaz. Byla to zcela ojedinělá a mimořádná akce během jejich činnosti na evropském bojišti. Vojáci osvobodili válečné zajatce a zároveň zachránili několik stovek vzácných koní.

V duchu svého motta byli pro tuto akci skvěle vycvičeni. Ve svých srdcích toto motto nesli svobodník Raymond E. Manz a technik 5. třídy Owen W. Sutton, jejichž jména jsou na věčnou památku uvedena na památníku. Byli připraveni jak k boji, tak i k tomu, že položí svůj život za svobodu porobených národů a osvobození Evropy od fašistického nepřítele. Během operace zemřeli na lesní cestě směřující po zelené turistické značce na Karlovu Huť, Valdorf a Pleš k hraničnímu přechodu do Bavorska.

Osudná pětihodinová bitva se odehrála 30. dubna 1945 na okraji dnes již zaniklé obce Rosendorf (Růžov). Při této akci byl zabit svobodník Manz a druhého dne zemřel v nemocnici na následky těžkých zranění i technik 5. třídy Sutton. Na přání rodiny byly po skončení války pozůstatky obou padlých amerických vojáků převezeny do jejich rodiště a důstojně uloženy na hřbitovech v Toledu v Ohio a v Kinstonu v Norh Carolina v USA.

Den 28. dubna roku 2006 byla v místech, kde se bitva odehrála, odhalena pamětní deska. Je umístěna na základových rozvalinách původního hospodářského stavení. Bližší podrobnosti poskytne text na informační tabuli poblíž památníku.

Pomník padlým vojákům Americké armády

MĚSTO BĚLÁ NAD RADBUZOU VĚNUJE PADLÝM, NA VĚČNOU PAMÁTKU / SVOBODNÍK RAYMOND E.MANZ / *16.KVĚTNA 1925, +30.DUBNA 1945 / PADL V BOJI - TOLEDO, OHIO. USA / TECHNIK 5.TŘÍDY OWEN W.SUTTON / *8.PROSINCE 1916, +1.KVĚTNA 1945 / ZEMŘEL NA NÁSLEDKY ZRANĚNÍ V BOJI / KINSTON, SEVERNÍ, KAROLÍNA. USA / IN MEMORY / PFC RAYMOND E.MANZ / DOB 16.MAY 1925, KIA 30.APRIL 1945 / TOLEDO, OHIO, U.S.A. / T/5 OWEN W.SUTTON / DOB 8.DECEMBER 1916, DOW 1.MAY 1945 / KINSTON, NORTH, CAROLINA. U.S.A.

Lokalita: Růžov
Datum události: 1. května 1945

Armádní jednotka: 2 skupiny A, 42. Průzkumné eskadry (MECZ) 2. kavalerie US Army 


1 - Pietní místo:
Pamětní deska v dnes již zaniklé obci Růžov, dříve Rossendorf u Bělé nad Radbuzou na Domažlicku, připomíná dva americké vojáky - příslušníky 42.eskadrony, kteří na konci války zemřeli při operaci "Kovboj".

GPS: 49°34'35.035"N, 12°41'22.871"E
Datum umístění pomníku: 2006